MUZAFFER DOĞAN AMASYA DA NECİP FAZIL VE BEKLENEN GENÇLİK'İ ANLATTI | MUZAFFER DOĞAN AMASYA DA NECİP FAZIL VE BEKLENEN GENÇLİK'İ ANLATTI

MUZAFFER DOĞAN AMASYA DA NECİP FAZIL VE BEKLENEN GENÇLİK'İ ANLATTI

MUZAFFER DOĞAN AMASYA DA NECİP FAZIL VE BEKLENEN GENÇLİK'İ ANLATTI

 Vefatının 35. Yıl Dönümünde Üstad Necip Fazıl ve Beklenen Gençlik” Konulu Konferans Düzenlend

“Vefatının 35. Yıl Dönümünde Üstad Necip Fazıl ve Beklenen Gençlik” Konulu Konferans Düzenlendi 

Çorum Belediyesi ile Üniversitemiz tarafından Erol Olçok Konferans Salonunda Eğitimci-Yazar Muzaffer Doğan’ın konuşmacı olarak katıldığı “Vefatının 35. Yıl Dönümünde Üstad Necip Fazıl ve Beklenen Gençlik” konulu konferans gerçekleştirildi.

Moderatörlüğünü Çorum Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan’ın üstlendiği konferans öncesinde Muzaffer Doğan ve Turhan Candan, Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan’a makam ziyaretinde bulundular.

Muzaffer Doğan, ilk kez 2013 yılı Nisan ayında geldiği Üniversitemizde geçen 5 yıl içerisinde çok önemli gelişmeler olduğunu gözlemlediğini ifade ederek Rektörümüz Prof. Dr. Alkan’ın bir Çorumlu olarak doğduğu topraklara büyük bir özveri ve çalışma temposuyla hizmet ettiğinin somut bir biçimde görüldüğünü belirtti. Ayrıca Belediye-Üniversite iş birliğinin memnuniyet odaklı ve kente katkı sağlayan verimli sonuçlar doğurduğunu söyleyerek bu sinerjiden dolayı Belediye Başkan Yardımcısı Candan ve Rektörümüz Prof. Dr. Alkan’ı tebrik etti.

Çorum’un tanınmış simalarının da aralarında bulunduğu yoğun bir dinleyici katılımıyla gerçekleşen konferans, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından Necip Fazıl Kısakürek’i anlatan bir video gösterimi ile başladı. Bu videoda Üstad’ın kendi ağzından hayat hikâyesi ve bazı şiirleri dinlendi.

Gösterimden sonra kürsüye teşrif eden Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan selamlama konuşmasını yaptı. Muzaffer Doğan ile uzun yıllara dayanan tanışıklığından söz eden Prof. Dr. Alkan; vatanına ve milletine bağlı gençlerin yetişmesinin önemini ve tüm mazlumların ümidinin Türkiye olduğunu özellikle vurgulayarak Necip Fazıl Kısakürek’in fikir ve eserlerinde ortaya koyduğu şekilde manevi değerleri gelişmiş, duyarlı ve bilinçli nesillere ihtiyaç bulunduğunun altını çizdi. Prof. Dr. Alkan, son olarak, konferansa katılımlarından dolayı Muzaffer Doğan ve Turhan Candan ile programın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Çorum Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan’ın moderatörlüğünde  Eğitimci- Yazar Muzaffer Doğan’ın sahneye davet edilmesiyle sürdürülen etkinlikte Turhan Candan, Muzaffer Doğan’ı ilk kez kendisinin üniversite öğrenciliği yıllarında tanıdığını, Doğan’ın belediye başkanı adaylığı dönemindeki parti çalışmalarına arkadaşlarıyla birlikte katıldıklarını anlattı ve yazarın biyografisinden kısaca bahsettikten sonra sözü konuşmacı Muzaffer  Doğan’a bıraktı.

Yazar Muzaffer Doğan vefa duygusunun Türk milletinin en temel değeri;  düzenlenen bu toplantının da aslında bir vefa toplantısı olduğunu öncelikle belirterek sözlerine başladı.

Muzaffer Doğan, Necip Fazıl’ın bir “hakikat şairi” olduğunu vurgulayarak onunla irtibatının nasıl başladığını ayrıntılar ve örnekler eşliğinde anlattı. Necip Fazıl ile ilgili anılarından da söz eden Muzaffer Doğan, şairin Sakarya Türküsü adlı şiirini de okudu. Şairin yaşam öyküsü ile ilgili kısa anılara ve notlara değinen  Doğan,  Necip Fazıl’ın Reis Bey, Çöle İnen Nur adlı eserlerinden de bahsederek gençlerin bu eserleri öncelikle okuması gerektiğinin altını çizdi. Şairin, Gençliğe Hitabe adlı hitabesine de konuşmasında yer veren Muzaffer Doğan son olarak Necip Fazıl’a göre beklenen, özlenen neslin vasıflarını sıraladı.  Bu vasıflar arasında  yer alan samimiyet, zarafet, estetik, fedakârlık disiplin, aşk, nefs muhasebesi gibi kavramları  Necip Fazıl’ın edebî ve dünya görüşü ışığında örneklerle açıkladı.

 

Konferans sırasında Emekli Öğretim Görevlisi Mehmet Tatlısu Necip Fazıl Kısakürek’in Zindandan Mehmet’e Mektup, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencisi Burcu Alkur ise şairin Sakarya Türküsü şiirlerini okudular.

Program Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan’ın Turhan Candan ve  Muzaffer Doğan’a  plaket takdimi ile sona erdi.